„ Jak dobrze nam zdobywać góry..." Zielona Szkoła klasy 3 a

10 października 2019

W poniedziałek 30 września 2019 r. uczniowie z klasy 3 a pojechali na 5 dniową „Zieloną Szkolę" do Szklarskiej Poręby. Swoją edukację przyrodniczo – turystyczną rozpoczęli od zwiedzania Szklarskiej Poręby. Odwiedzili wyciągi narciarskie i poznali ich kolory: dlaczego Lolobrygida ma kolor czerwony a Puchatek  - niebieski.

W Leśnej Hucie Szkła, zobaczyli jak powstają szklane kwiaty i ptaszki. Samodzielnie wygrawerowali szklanki dla swoich rodziców. Dużym przeżyciem był  chrzest waloński w Starej Chacie Walońskiej i zakucie w dyby przez Matkę Naturę.

Dzieci zobaczyły góry Karkonosze i góry Izerskie oraz rzekę, która je oddziela. Poznali legendy wodospadów Kamieńczyk i  Szklarka. Przewodniczka opowiedziała o znaczeniu szlaków turystycznych i zasadach obowiązujących w  Karkonoskim Parku Narodowym.

Na Kruczych Skałach wypatrywały zbójców zamienionych w kruki, a nad Kamieńczykiem smutnej twarzy Karkonosza. Krzywe Baszty nastroiły chłopców walecznie i poczuli się jak rycerze. Na górze Ametystów wszystkich ogarnęła „gorączka złota" , dzieci wróciły z workami drogocennych kamieni.

Niezwykle ekscytującym miejscem okazało się muzeum Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu. Dzieci poznały w nim najpiękniejsze legendy i historię o zasiedlających Karkonosze zielarzach, Walończykach, o samym Duchu Gór czy  też magicznym korzeniu mandragory. Fakt, iż ekspozycja jest interaktywna i multimedialna sprawił, że dzieci poczuły się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonosza.

Wyjazd na Zieloną Szkołę należy uznać za udany. Pomimo chłodnych warunków pogodowych, nikt nie zachorował, dzieci świetnie się bawiły i zdobyły dużą wiedzę na temat górskiej przyrody. Zapoznały się z najważniejszymi obiektami i zabytkami regionu oraz poznały kulturę, historię i miejscowe tradycje. Wycieczka wyzwoliła wiele pozytywnych emocji, udoskonaliła w dzieciach samodzielność, zaradność i budowanie relacji z drugim człowiekiem. Klasa sprawdziła się jako zgrany i dobrze zorganizowany zespół, co często podkreślali wychowawcy z Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia.

Autor: Anna Jaruga