- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brzegu Dolnym - https://zsp1.brzegdolny.pl -

Wojewódzki program edukacyjny dla Przedszkoli pod tytułem „Laurka dla Mamy – Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”

Wojewódzki program edukacyjny dla Przedszkoli pod tytułem „Laurka dla Mamy – Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” to inicjatywa profilaktyczna Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz Wojewódzkiej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa dolnośląskiego. Program przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych w zakresie podstawowej wiedzy o zdrowiu oraz rodziców, kadry pedagogicznej i personelu administracyjnego przedszkoli w zakresie wiedzy i profilaktyki raka szyjki macicy, a także innych HPV-zależnych nowotworów.

Program objęli honorowym patronatem Wojewoda Dolnośląski oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Od 2010 roku realizujemy wspólnie z NFZ i DCOPiH lokalną akcję promującą badania cytologiczne wśród mam dzieci przedszkolnych pod hasłem „Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” za pomocą laurki na Dzień Matki z zaproszeniem na cytologię. W 2023 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu przygotowała i z powodzeniem zrealizowała pilotażową edycję programu, poszerzając działanie o scenariusz zajęć edukacyjnych z dziećmi i działania informacyjno-edukacyjne, kierowane do personelu Przedszkoli.
Program „Laurka dla Mamy – Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”, który oddajemy do Państwa rąk, łączy edukację dzieci w zakresie zdrowia z motywowaniem dorosłych do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych.

Cel ogólny programu: zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Cele szczegółowe programu:

Adresaci programu:

W programie biorą udział dzieci z grup „0” z przedszkola samorządowego nr 4

Słowo wstępne

Szanowni Państwo!

Codziennie do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zgłaszają się nowi pacjenci z podejrzeniem lub diagnozą choroby nowotworowej, często w wysokim stadium jej zaawansowania.

Od lat dokładamy wszelkich starań, aby wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy. Poprzez realizowanie badań profilaktycznych w zakresie wykrywania nowotworów takich jak: rak piersi, rak jelita grubego, rak płuca, czy rak szyjki macicy, uczestnictwo w akcjach prozdrowotnych, organizowanie kampanii mających na celu podniesienie czujności onkologicznej mieszkańców nie tylko Wrocławia, ale również całego województwa.

By zapewnić mieszkankom Dolnego Śląska lepszy dostęp do badań, bliżej ich miejsca zamieszkania, utworzyliśmy Dolnośląskie Centrum Mammografii DCOPiH, na które składają się cztery filie na terenie województwa. Mamy także cytobus, aby dojeżdżać do tych kobiet, które mają utrudniony dostęp do gabinetów ginekologicznych. Stale wysyłamy zaproszenia na badania do Dolnoślązaczek.

Te wszystkie działania nie dadzą jednak wysokiej skuteczności bez komponenty edukacyjnej. Wiedza na temat istoty prowadzenia zdrowego stylu życia, ważności profilaktyki i świadomości zagrożeń – te wszystkie elementy stanowią składowe czujności onkologicznej.

Edukacja zdrowotna od najmłodszych lat jest kluczowa dla kształtowania świadomości zdrowotnej i odpowiedzialności za własne zdrowie. Program „Laurka dla mamy” łączy edukację zdrowotną dzieci z promocją badań profilaktycznych wśród dorosłych. Chcemy zwrócić uwagę na znaczenie regularnych badań cytologicznych w profilaktyce raka szyjki macicy. Pamiętajmy, że zdrowie jest naszym największym skarbem, a dbanie o nie jest wyrazem troski o siebie i swoich bliskich.

prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

Wprowadzenie

Kształtowanie nawyków człowieka zaczyna się od najmłodszych lat. Wiedza i umiejętności, które małe dzieci wynoszą z przedszkola, często wpływają na ich życiowe wybory w późniejszym wieku. Proces wychowania przedszkolnego jest złożony, wymaga właściwej strategii i kładzie nacisk na ścisłą współpracę z rodzicami.

Program,  który  oddajemy  do  Państwa  rąk,  łączy  edukację  dzieci  w  zakresie  zdrowia z motywowaniem dorosłych do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych. Nie po raz pierwszy wprowadzamy w naszych działaniach podejście kaskadowe – nauczyciele i rodzice  kształtują  wiedzę  i  zachowania  dzieci,  ale  i  dzieci  mogą  pomóc  rodzicom w dokonywaniu właściwych wyborów w zakresie zdrowia.

Podczas zajęć najmłodsi dowiedzą się, w jaki sposób mogą dbać o własne zdrowie, a jakie zachowania nie są korzystne dla zdrowia. Prawidłowe odżywianie, regularny ruch, odpowiednia długość snu, higiena dnia codziennego w połączeniu z badaniami profilaktycznymi buduje od najmłodszych lat nasz potencjał na długie życie w zdrowiu.

Przygotowane scenariusze zajęć z dziećmi wprowadzają pojęcie „profilaktyka”. W ciągu całego życia każdy powinien wykonywać badania profilaktyczne, zaplanowane w zależności od wieku i płci. Mamy wpływ na własne zdrowie, a dbając o nie, dajemy wyraz troski również o naszych najbliższych.

Drugim, ważnym elementem programu jest komunikat dla rodziców – szczególnie mam przedszkolaków: regularnie zgłaszaj się na badanie cytologiczne. Doskonałą okazją do zaproszenia kobiet na cytologię jest Dzień Matki. W bardzo wielu przedszkolach są organizowane imprezy z tej okazji,  gromadząc  liczną  grupę  pań,  które  otrzymają  pokolorowane  przez  dzieci  laurki z informacjami o badaniu cytologicznym. Kadra pedagogiczna i personel administracyjny przedszkoli to  środowisko  zawodowe  w  przeważającej  większości  reprezentowane  przez  kobiety, do których również zamierzamy dotrzeć z tym przesłaniem.

Naszą inicjatywą chcemy motywować kobiety do aktywnego i systematycznego udziału w badaniach profilaktycznych – wykonywania cytologii, a także popularyzować profilaktykę pierwszorzędową raka szyjki macicy – finansowane z budżetu państwa, bezpłatne szczepienia przeciw HPV wśród nastolatków.

Wycieczka klasy 3b i 3c do Centrum Rozrywki Pixel XL we Wrocławiu.

Posted By admin On In Z życia szkoły | Comments Disabled

Klasa III b i III c miała okazję przenieść się w świat interaktywnej zabawy podczas wizyty w miejscu o nazwie Pixel XL!

Znajdująca się tam interaktywna mata zamieniła się w prawdziwy plac zabaw nowej generacji. Nasi utalentowani uczniowie mieli szansę sprawdzić się na kilku polach – od sprawnościowego po logiczne i pamięciowe.

To był dzień pełen zabawy, rywalizacji oraz pracy w grupie. Dzieci entuzjastycznie uczestniczyły we wszystkich aktywnościach, co sprawiło, że wycieczka do Pixel XL była pełna pozytywnych emocji.

Wizyta w Galerii DOK

Posted By admin On In Z życia szkoły | Comments Disabled

Uczniowie klas 7c (25 marca) i 7b ( 22 kwietnia) w ramach edukacji plastycznej i polonistycznej zostali zaproszeni do Galerii DOK na wystawę malarstwa Stanisława Ryczka.

Młodzi odbiorcy sztuki zobaczyli na żywo  obrazy lokalnego artysty z Wołowa. Podczas tej wizyty rozpoznawali dzieła w różnych nowoczesnych kierunkach oraz mieli okazję, aby doskonalić umiejętność opisywania tekstu kultury – wybranego obrazu.

PLANETOBUS – Mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik

Posted By admin On In Z życia szkoły | Comments Disabled

23-24.05.2024r. w naszą szkole odwiedzi PLANETOBUS – Mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik [1]

UCZEŃ KL. 8A LAUREATEM WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

Posted By admin On In nasze-sukcesy | Comments Disabled

Jędrzej Babczyński stanął w szranki z uczniami szkół Dolnego Śląska w Konkursie Literackim „Patron szkoły – w nowej odsłonie” w kategorii KO-MIKSujemy, odnosząc tym samym sukces. 

Ideą konkursu był powrót do tradycyjnych wartości związanych z autorytetem, wzorcem osobowym – Patronem Szkoły, w przełożeniu na język młodego odbiorcy. Atrakcyjność i różnorodność form miała zachęcić nowe pokolenie do szukania i odkrywania wiedzy o Patronie, podążania Jego śladem oraz wyrażenie idei patrona – superbohatera we własnej kreacji literacko – artystycznej – „nowej odsłonie”.

Zaangażowanie Jędrzeja i wkład pracy w przygotowanie do konkursów jest godny uznania. Warto dodać, że to już trzeci konkurs związany z patronem szkoły z sukcesem na jego koncie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Happening wieńczący Tydzień Świadomości i Akceptacji Autyzmu w Zespole Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie.

Posted By Wioletta Biedrzycka On In Pedagog | Comments Disabled

26 kwietnia na zaproszenie Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie udaliśmy się na happening, żeby wspólnie z gospodarzani i zaproszonymi przez nich gośćmi, aby spotkać się, spędzić wspólnie czas, poznać się i wziąć udział w „niebieskim marszu”.

Naszą szkołę reprezentowała w tym roku klasa 2a.
Było bardzo milo.
Dziękujemy za zaproszenie !!! 😊

Dzień Kibica w naszej szkole.

Posted By admin On In Z życia szkoły | Comments Disabled

Dzisiaj Samorząd Uczniowski przy ulicy Młodzieżowej organizował Dzień Kibica. Uczniowie mogli zaprezentować się w barwach ulubionego klubu sportowego.

Tylko nieliczni odważyli się ubrać w koszulki i szaliki klubowe. Brawa dla prawdziwych kibiców 👏😊

Klasa 7b rozpoczęła projekt „Aktywna przerwa”

Posted By Aleksandra Charlęża-Gniewaszewska On In kalendarz wydarzeń,Pedagog | Comments Disabled

Dzisiaj klasa 7 b rozpoczęła projekt „Aktywna przerwa”.

Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy uczniów klas 4-8 . Kolejne spotkanie w przyszłym tygodniu

Finał Powiatowego konkursu z pierwszej pomocy.

Posted By admin On In Z życia szkoły | Comments Disabled

16.04.2024r., w auli LO w Wołowie odbył się finał Powiatowego konkursu z pierwszej pomocy. W eliminacjach szkolnych , na lekcji EDB wzięło udział 9 uczniów klasy 8A.

Do finału dostały się Justyna łucka i Karina Gacek. Punktacja wśród uczniów była bardzo zbliżona , różnica jednego, dwóch punktów decydowała o zajętym miejscu. Wśród startujących uczniów z pięciu szkół Powiatu wołowskiego nasze dziewczyny zajęły 7 m Justyna i 8 m Karina. Pozdrawiam Adam Łyczko

[4]

[5]

[6]

[7]

[8]

Z WIZYTĄ NA OLIMPIE 

Posted By admin On In Z życia szkoły | Comments Disabled

23 kwietnia szkolny Olimp nawiedzili mityczni bogowie. 

Poznaliśmy osobiście odważną Atenę, piękną Afrodytę i to niejedną, Posejdona w dwóch odsłonach.                      Do łowów szykowały się Artemidy. Swoją obecnością zaszczyciła nas również bogini urodzaju Demeter. Spokój olimpijski zakłócił Ares, a właściwie trzech Aresów walczących ze sobą zaciekle. Trudno było dociec, który Zeus spośród trzech przybyłych ma objąć władzę i zaprowadzić porządek. Ostatecznie moc pioruna o tym zadecydowała, czego świadkami byli uczniowie klasy 5c.