Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brzegu Dolnym

Wieści z "Tary"

POZNAJCIE HARNASIA

     

 

Mikołaje u Harnasia
W grudniu uczniowie klas: Ia, IIIa i VIa odwiedzili Harnasia i przekazali karmę zebraną w naszej szkole podczas andrzejkowej dyskoteki. Z prezentów bardzo były zadowolone psiaki, które tam mieszkają. Kozik jak zwykle pierwszy wybiegł nam na spotkanie i dokładnie sprawdzał każdą paczkę, którą dzieci wynosiły z autobusu. Koty w kociarni dziękowały za przysmaki popisami cyrkowymi. Harnaś wraz z innymi konikami biegał po pastwisku. Tylko na chwilkę podszedł do nas przywitać się z nami i szybko wrócił do swojej przyjaciółki Aishy.

O naszej wizycie na stronie Tary można przeczytać:
„W piątek, 11 grudnia jeden z naszych koników – Harnaś miał przemiłą niespodziankę. Odwiedziły go dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Brzegu Dolnym – jego wirtualni opiekunowie. Rano do bram Tary zajechał autobus, z którego wysypała się wesoła gromadka w czerwonych czapeczkach. Można powiedzieć, że stało się to już zwyczajem tej szkoły – mali Mikołajowie wraz z nauczycielami co roku w grudniu odwiedzają swojego podopiecznego. Harnaś dostał piękny prezent, dzięki któremu jego świat stał się bardziej kolorowy – to własnoręcznie wykonany patchwork, do którego dzieci samodzielnie wykonywały poszczególne części.
Małym Mikołajom i ich Opiekunom dziękujemy za wielkie serca, jakie okazują innym stworzeniom.”

 

Podczas naszych wizyt w Tarze poznawaliśmy historie życia podopiecznych schroniska. Bardzo poruszyła nas historia Harnasia. Posłuchajcie. W 2001 pojawiła się informacja, że do rzeźni trafić ma źrebak rasy wielkopolskiej, który ma niespełna rok. Maluch nie zdążył jeszcze poznać życia, jednak jego właściciel uznał, iż kulejący koń na nic mu się nie przyda. Rozpoczęła się walka z czasem – ogłoszono zbiórkę pieniędzy na wykupienie źrebaka. Jego historia tak poruszyła wszystkich, że na koszt wykupu złożyły się czterdzieści dwie osoby, w tym aktorzy i dziennikarze. W nowym domu Harnaś poczuł się tak kochany i bezpieczny, że przestał kuleć.

Teraz My wszyscy pomagamy Harnasiowi.

Zaczęło się tak:

Na dyskotekach andrzejkowych, co roku odbywały się zbiórki karm dla zwierząt ze schroniska TARA.

Każdy włączał się do tej zbiórki z wielkim zaangażowaniem.

W tym roku na dyskotece andrzejkowej oprócz karmy zbieraliśmy pieniądze. Dzięki Waszej hojności skarbona pomieściła około 280 zł. Te pieniądze zostały przekazane na utrzymanie Harnasia. W TYM ROKU SZKOLNYM MY UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BRZEGU DOLNYM ADOPTOWALIŚMY KONIA ZE SCHRONISKA TARA HARNASIA.

 

Oto dowód na to.....

 

 

Harnaś zaprasza Nas do siebie do Tary. Będzie mu miło, gdy go odwiedzicie.

HARNAŚ czeka na Was i liczy na Waszą pomoc.

------------------------------------------------------------------

W dniu 15 – 16 grudnia 2015 r. organizowany jest Kiermasz Bożonarodzeniowy. Organizujemy zbiórkę pysznych domowych ciast, pierników, mufinek oraz ozdób świątecznych np. kartki, bombki, jemioła itp. Dochód przeznaczony jest dla naszego konia Harnasia oraz schroniska dla zwierząt „Tara” w Piskorzynie. Zbiórka organizowana jest w salach 202 i 203 dnia 14.12.2015. Dla osób najbardziej zaangażowanych będzie zorganizowany darmowy wyjazd do „Tary”!


Gorąco zachęcamy do włączenia się w szkolną akcję charytatywną na rzecz schroniska.


Szczegółowe informacje u Pań E. Kubasik i E.Pastusiak


--------------------------------------------------------------

Charytatywna dyskoteka andrzejkowa.

27 listopada 2015r w naszej szkole odbyła się charytatywna dyskoteka andrzejkowa. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom z Powiatowego Zespołu Szkół oraz Radzie Rodziców za świetną zabawę. Biletem wstępu była symboliczna złotówka dla naszego konika oraz karma dla zwierząt. Tarowskie zwierzęta na pewno będą zadowolone z ogromnej ilości zebranych smakołyków.
Nasi uczniowie byli jak zwykle bardzo hojni. Przekazaliśmy dla Harnasia – na witaminki 414,40 zł.

Dziękujemy uczniom za włączenie się do naszej akcji.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

----------------------------

Dzień dobry Przyjacielu!

Harnaś śle moc pozdrowień, tym razem już ze swojego pokoiku. Od dwóch tygodni konie są sprowadzane przed zmrokiem do stajni. W ciągu dnia mogą sobie biegać do woli. Noce są coraz chłodniejsze, pogoda nas też nie rozpieszcza. Konie muszą już dostawać bardziej treściwą paszę – karmimy je owsem z dodatkami – jabłkami, marchewkami, staruszki dostają dodatkowo otręby pszenne, kukurydzę, specjalne musli oraz witaminy. Niedawno zamieszczaliśmy na naszej stronie prośbę o witaminy dla koni - http://www.fundacjatara.info/index,pl.html. Jeśli możecie przekażcie ją znajomym, rodzinie, współpracownikom. Może ktoś zechce pomóc… Przy tylu koniach potrzebujemy tego suplementu naprawdę sporo.

 

Zdjęcia Harnasia

 

Dla nas okres, kiedy konie stoją w stajni to czas bardzo intensywnej pracy – codzienne sprzątanie, ścielenie boksów słomą, rozdawanie siana, karmienie 118 koni. Ale najważniejsze, żeby zwierzaki były szczęśliwe i żeby im niczego nie brakowało.

We wrześniu pisaliśmy o tym, w jaki sposób konie widzą. Tym razem też będzie o kolorach ale „z drugiej strony” – o tym, jak my widzimy konie, czyli o maściach końskich.

 

Przy tej okazji mamy zagadkę dla Was. Zauważyliśmy, że konie bardzo często dobierają się pod względem maści. Mamy w Tarze wiele takich par koni, które zawsze trzymają się razem. Dlaczego konie tak lubią mieć przyjaciela-bliźniaka? Nie wiemy. Ale mamy na to dowody ;) Zobaczcie album z tarowymi bliźniakami:https://drive.google.com/open?id=0B-N1qCCGJTHaeERwR25XWlhfMDQ

 

Umaszczenie koni

Początkowo wśród dziko żyjących koni dominowało podobne umaszczenie – bułane  myszate – z ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu oraz pręgowanymi kończynami. Wszelkie odstępstwa od tej podlegały eliminacji drogą naturalnej selekcji. Dopiero udomowienie konia i jego chów pozwoliły w kolejnych pokoleniach utrwalić rzadko do tej pory występujące maści.

 

Maść kara, np. Misiek

Jednolicie czarne zabarwienie sierści, grzywy i ogona. Latem część sierści zmienia odcień na brązowy. Kary jest także określeniem konia, u którego występują białe plamki na głowie i kończynach.  Wyróżniamy odcienie:

- kruczy – z granatowym połyskiem

- wroni – odcień popielaty bez połysku

 

Maść kasztanowata, np. Penelopa i Romeo (jasnokasztanowata)

Brązowożółtawa barwa sierści w różnych odcieniach od jasnorudego do czekoladowego, grzywa i ogon tej samej barwy lub jaśniejsze. Wyróżniamy odcienie maści kasztanowatej”

- kasztanowata (cisawa) – rudożółta w różnych odcieniach, od morelowych do miedzianych, grzywa i ogon tej samej barwy lub nieco jaśniejsze

- jasnokasztanowata – sierść słomkoworuda, ogon i grzywa jasne

- złotokasztanowata – sierść rudożółta o złocistym odcieniu, grzywa i ogon tej samej barwy lub jaśniejsze

- brunatnokasztanowata – barwa ciemnobrunatna do czekoladowej, grzywa i ogon jaśniejsze

- ciemnokasztanowata (wątrobiana) – sierść ciemnobrązowa do czekoladowej, grzywa i ogon tej samej barwy

 

Maść gniada, np. Luna

Brązowa sierść w różnych odcieniach od jasnobrązowego do prawie czarnego, grzywa i ogon zawsze czarne. Dolne części kończyn do stawów nadgarstkowych i skokowych przeważnie czarne. Wyróżniamy odcienie maści gniadej:

- jasnogniada – sierść jasnobrązowa o żółtawym odcieniu, na brzuchu i w pachwinach jaśniejsza, często brak wyraźnego zabarwienia kończyn. W odcieniu tym zdarzają się konie „zielononogie” mające zabarwienie kończyn szarozielone, grzywa i ogon bywają w siwiźnie

- gniada – sierść brązowa, nieraz o odcieniu wiśniowym

- ciemnogniada – sierść ciemnobrązowa, często z ciemniejszymi „jabłkami”

- skarogniada – sierść prawie czarna, często o odcieniu grafitowym lub granatowym. Na nozdrzach, w pachwinach oraz wewnętrznej stronie kończyn sierść jest jaśniejsza, brunatna lub żółtawa, tzw. podpalanie

 

Maść siwa, np. Dawid

Na ciemnej skórze białe włosy z domieszką włosów zabarwionych, grzywa i ogon białe, szare na końcach rozjaśnione, białoczarne lub nawet czarne. W zależności od stopnia wysiwienia oraz maści z jakiej koń siwieje rozróżnia się odcienie maści siwej:

- ciemnosiwa – sierść barwy burej

- jabłkowita, szpak – sierść szara w jaśniejsze plamki

- szpak miodowy – siwiejący z kasztana, sierść rdzawobiała

- szpak różany – siwiejący z gniadego, sierść brunatnobiała

- jasnosiwa – biały z przyciemnieniem na zadzie i nogach

- mlecznosiwa – całkiem biała

 

Maść biała

Konie maści białej mają jasną (różową) niepigmętowaną skórę, białą sierść, grzywę i ogon, zwykle jasnoniebieskie, orzechowe lub brązowe oczy, kopyta w kolorze rogu jasnożółte. Źrebięta tej maści rodzą się białe.

 

Maść bułana, np. Oszczep

Konie charakteryzują się jasną, jasnożółtą sierścią oraz czarną grzywą i ogonem. Czarny kolor dominuje również na kończynach. U większości koni tej maści występuje ciemnobrązowa pręga grzbietowa oraz poprzeczne prążki na przedramionach i podudziach.

-  jasnobułana, czyli jasnożółta, czasami z połyskiem

 

- wilczata w przypadku dodatkowych czarnych włosów umiejscowionych na grzbiecie, lędźwiach oraz zadzie i bokach

 

- czerwonobułana - typowa dla koni o jasnym, pręgowanym włosiu

 

Maść izabelowata, np. Certus

Jest rozjaśnieniem maści kasztanowatej. Konie tej maści posiadają żółto-złotawą sierść oraz jaśniejsze, często białe grzywę i ogon. Czasami na głowie i kończynach pojawiają się różne odcienie. Ciekawostką jest fakt, iż źrebięta tuż po urodzeniu mają jasną skórę oraz niebieskie oczy, które ciemnieją w miarę dorastania. Wyróżniamy trzy odcienie:

-  masłowata, typowa dla koni o jasnej, żółtawej sierści oraz jaśniejszych grzywy i ogona

 

-  złotoizabelowata, charakteryzująca konie o żółtozłocistej sierści, grzywa i ogon mają podobny lub jaśniejszy odcień

 

-  palomino, pod którym kryje się sierść w kolorze od jasnego do ciemnego złota oraz biaława grzywa i ogon.

 

Maść tarantowata, np. Tornado

Konie tarantowate charakteryzują się ciemnymi plamkami różnej wielkości, które występują na białej skórze, bądź odwrotnie – są białe na ciemnej skórze. Pojawiają się także inne rodzaje ubarwienia – tzn. konie bez plamek, bądź fragmentami zmieszanych ze sobą włosów ciemnych i białych. U tarantów może wystąpić jedna, biała plama. Skóra konia tej maści jest zwykle ciemna pod ciemną sierścią, różowa pod białą oraz pokryta kropkami w okolicach oczu i pyska. U tarantów mogą wystąpić następujące wzory: 

-  leopard, czyli plamki umieszczone na białej sierści, sierść na głowie, szyi, bokach, brzuchu i w okolicach pachwin jest maści zasadniczej lub z domieszką białego koloru

 

-  werniksowy, nazwa wzięła się od ciemnych plam, rzwm. werniksowych, które moga występować na skórze, generalnie koń tej maści wygląda jak leopard bez plamek tarantowatych

 

-  derka, to wzór pod którym kryje się biała plama umiejscowiona głównie na zadzie i guzach biodrowych, derki mogą być z ciemnymi plamkami lub bez

 

-  płatki śniegu, na maść takiego konia składa się ciemna skóra pokryta białymi płatkami o średnicy od 1 do 3 cm

 

-  cętkowany, to wzór, który jest odwrotnością płatków śniegu, tzn. na białym tle występują małe, ciemne plamki

 

- oszroniony, który jest stosowany na określenia konia o mieszanej sierści, zwłaszcza na zadzie i lędźwiach.

 

Maść srokata, np. Dakota

Konie srokate charakteryzują się dużymi, nieregularnymi plamami białej sierści na różowej skórze, którą przedzielają płaty innej maści na czarnej skórze. Kolor grzywy i ogona to zwykle biały lub ciemnomastny. Biorąc pod uwagę kolor płatów innej maści wyróżniamy konie: gniadosrokate, karosrokate, kasztanowosrokate, siwosrokate itp. Z kolei ze względu na typy wzoru płatu istnieją odmiany:

-  tobiano, czyli płaty niepostrzępione zlokalizowane na grzbiecie

 

-  overo, postrzępione płaty, które nie przechodzą przez grzbiet

 

-  sabino, to wysokie odmiany na kończynach, sięgające nawet do brzucha. 

Pozdrawiam serdecznie

Katarzyna Kawka
koordynator ds. adopcji / adoption coordinator
kom.: / mobile  48 534 696 200

 

 

Pomóż Zwierzętom Tary - pomóż nam opiekować się Ocalonymi.

Przekaż swoją DAROWIZNĘ  ! Każda złotówka się liczy !

Wystarczy kliknąć tutaj, by zrobić to z łatwością !

 

 --
Fundacja Tara - Schronisko dla Koni / Tara Foundation - Shelter for Horses

Piskorzyna 18, 56-160 Wińsko

nr konta: 75 1020 5242 0000 2902 0191 7236
 


www.fundacjatara.info
www.facebook.com/taraschroniskodlakoni

-----------------------------

 

PIERWSZA ZBIÓRKA

W ROKU SZKOLNYM 2015/16

Harnaś wrócił z zielonego pastwiska. My rodzice chrzestni musimy zadbać, aby nie zabrakło mu smacznego siana. 5 i 6 listopada przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na potrzeby naszego podopiecznego. Dzięki hojności uczniów naszej szkoły udało nam się zebrać i przekazać 180 zł na konto Tary. Brawo, Jesteście wielcy!! Wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki serdecznie dziękujemy.
Harnaś dziękuje i zaprasza do Tary – do swojego domu.