Jesteś tutaj: Start / Działamy / Wolontariat

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1

w Brzegu Dolnym

Podstawa prawna – Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności

pożytku publicznego i o wolontariacie

( Dz. U. z dnia 29 maja 2003 )

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma ,nie przez to, kim jest,

lecz, przez to, czym się dzieli z innymi.”

Opracowanie: Wioletta Kuna

Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia. Wolontariat stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego.

Uczniowie w naszej szkoły są pełni pasji i zaangażowania. Często kierują się wrażliwością, troską o drugiego człowieka. Chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie. Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno- wychowawczy.

CELE PROGRAMU

• zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie;

• kształtowanie postaw prospołecznych: empatii, zrozumienia , wrażliwości
    i życzliwości;

• inspirowanie do aktywnego spędzania wolnego czasu;

• rozwijanie zainteresowań;

• kształtowanie umiejętności pracy w zespole;

• budowanie wizerunku szkoły jako centrum lokalnej aktywności;

•  wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego;

• współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi;

• wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

OBSZARY DZIAŁANIA

Aktywność wolontariuszy ukierunkowana jest na działania:

• na rzecz środowiska szkolnego;

• środowiska lokalnego;

• udział w akcjach ogólnopolskich( za zgodą dyrektora szkoły).

ZEBRANIA CZŁONKÓW SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

• raz w miesiącu;

• raz w tygodniu na przerwie obiadowej- krótkie spotkania informacyjne.

DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA

• plakaty okazjonalne;

• informacje na stronie internetowej szkoły;

• sprawozdanie z działalności Koła.

SPOSOBY EWALUACJI

• ankieta dla wolontariuszy;

• sprawozdanie z pracy Wolontariatu Szkolnego;

• rejestr akcji charytatywnych, instytucji, w których są obecni wolontariusze;

• potwierdzenia wpłat na konta fundacji;

• zdjęcia z imprez;

• artykuły w prasie szkolnej i lokalnej;

• podziękowania od osób i instytucji;

• dzienniczki wolontariuszy.

NAGRADZANIE WOLONTARIUSZY

Nagradzanie wolontariuszy ma charakter motywacyjny.

Wychowawca klasy uwzględnia zaangażowanie ucznia w działalność woluntarystyczną i społeczną na rzecz szkoły przy ocenianiu zachowania ucznia.

Formy nagradzania:

• pochwała dyrektora na szkolnym apelu;

• przyznanie dyplomu;

• wyrażenie słownego uznania wobec zespołu klasowego;

• pisemne podziękowanie do rodziców;

• wpisanie informacji o działalności społecznej w ramach wolontariatu na świadectwie ukończenia szkoły.( Wpis na świadectwie uzyskuje uczeń, który przez trzy lata nauki systematycznie uczestniczy w pracach Koła, brał udział w co najmniej w trzech akcjach pozaszkolnych oraz co najmniej czterech działaniach szkolnych.

REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

Struktury ogólne

• Opiekę nad Szkolnym Kołem Wolontariatu sprawuje wyznaczony przez dyrektora nauczyciel.

• Miejscem działania organizacji Szkolnego Koła Wolontariatu jest siedziba szkoły.

• Opiekun Koła ma prawo angażować do koordynowania lub sprawowania opieki w czasie zaplanowanej akcji pozostałych chętnych pracowników pedagogicznych lub deklarujących pomoc – rodziców.

• Na każdy rok szkolny koordynator Koła wspólnie z członkami opracowuje plan pracy.

• Na koniec roku odbywa się zebranie w celu podsumowania działalności, przedłożenia wniosków, dokonania oceny efektywności prowadzonych akcji, wskazanie obszarów dalszej działalności.

• Szkolne Koło Wolontariatu prowadzi Dziennik aktywności. Wpisów do Dziennika aktywności mogą dokonywać wychowawcy klas w przypadku, gdy pomoc realizowana była przez pojedynczych uczniów na rzecz kolegi lub koleżanki, np. pomoc w nauce.

• W przypadku, gdy wolontariusz podejmuje się działań bez uzgodnień z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu szkoła nie ponosi odpowiedzialności.

Wolontariusze

• Wolontariusz, to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.

• Wolontariuszem może być każdy uczeń, który na ochotnika i bezinteresownie niesie pomoc, tam, gdzie jest ona potrzebna.

• Warunkiem wstąpienia do Szkolnego Koła Wolontariatu jest złożenie w formie pisemnej deklaracji, do której obowiązkowo dołączona jest pisemna zgoda rodziców/ prawnych opiekunów.

• Członkowie Koła mogą podejmować pracę woluntarystyczną w wymiarze, który nie utrudni im nauki, pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych.

• Członkowie Koła wywiązują się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań.

• Wolontariusze kierują się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.

• Każdy członek Koła wpisuje do ,,Dziennika Wolontariusza” wykonane prace potwierdzone przez koordynatorów lub przedstawicieli instytucji, na rzecz której wolontariusz działa.

• Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu Szkolnego Koła Wolontariusza.

• W działalność Szkolnego Koła Wolontariatu mogą włączać się ( w razie potrzeby) członkowie nie zrzeszeni.

25 listopada 2019

Góra grosza