Jak przetrwać zdalne nauczanie i nie zwariować;) – dla uczniów

1. Staraj się po każdej lekcji odejść od komputera, zrobić kilka skłonów/ćwiczeń, przejść po domu.
  2. Przerwę między lekcjami wykorzystaj na przewietrzenie pokoju, napicie się wody.
  3. W czasie przerw między lekcjami nie korzystaj z komputera i telefonu np. grając z kolegami i koleżankami w gry online.
  4. Kontroluj czas spędzany przy komputerze – przykładowo zapisz w wybranym dniu ile czasu spędziłeś korzystając z komputera i komórki.
  5. Podczas lekcji nie używaj telefonu, nie sprawdzaj socjal mediów – koncentruj się na lekcji.
  6. Pracuj systematycznie. Zaległości spowodują, że będziesz miał jeszcze więcej nauki.
  7. W razie problemów skontaktuj się z nauczycielem, pedagogiem, psychologiem – na pewno Ci pomoże.
  8. Pamiętaj o tym, żeby codziennie wyjść na spacer – twój mózg potrzebuje tlenu.
  9. Po godzinie 21.00 odłóż telefon i nie korzystaj z komputera.

7 sposobów na to aby ograniczyć użycie smartfona.

Wyłącz powiadomienia

Wyłącz powiadomienia dla większości aplikacji, z których korzystasz lub ogranicz godziny, w których będą się pojawiać.

Odinstaluj zbędne aplikacje

Zastanów się z jakich aplikacji tak naprawdę musisz korzystać na telefonie.

Wyłącz e-mail

Wyłącz synchronizację maila, tak abyś odbierał pocztę tylko wtedy, gdy Ty tego chcesz.

Wycisz telefon

Wycisz telefon po określonej godzinie, np. 21.00Jeśli to możliwe ogranicz listę osób, które mogą się z Tobą kontaktować w tym czasie tylko do grona najbliższych.

Skorzystaj z aplikacji ograniczających użycie telefonu i nagradzających Cię za robienie przerw.

Aplikacje takie jak StayFocused, Rescue Time czy Quality Time ułatwiają kontrolę nad spędzonym na telefonie czasem. Forest i DinnerMode nagradzają za przerwy w używaniu telefonu. Więcej o aplikacjach mierzących czas spędzony na telefonie przeczytacie tutaj.

Zostaw telefon w domu

Wtedy kiedy możesz zostaw telefon w domu. Wyjdź na spacer lub zakupy bez komórki. Jeśli potrzebujesz być cały czas dostępny, schowaj telefon na dno plecaka lub torby i nie wyciągaj podczas wyjścia.

Znajdź ciekawe hobby

Znajdź sobie zajęcie, które sprawi, że telefon przestanie być atrakcyjnym źródłem rozrywki. Zacznij gotować, majsterkować, dołącz do klubu, zapisz się na zajęcia sportowe, spotykaj się ze znajomymi.

Gdy czujesz, że Twoje bezpieczeństwo w sieci jest zagrożone, możesz zgłosić się po pomoc:

1. Powiedz o tym rodzicowi, skontaktuj się z wychowawcą

Pedagogiem klasy 4-8 a.gniewaszewska@brzegdolny.edu.pl

Pedagogiem klasy 1-3 w.biedrzycka@brzegdolny.edu.pl

Psychologiem s.chamuczynska@brzegdolny.edu.pl

1. Skorzystaj z pomocy telefonicznej i online – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.
  1. Dyżurnet.pl – punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.

Opracowanie:

S. Chamuczyńska, A. Charlęża- Gniewaszewska, W. Biedrzycka