Klasa 1 d w Jodłowym Młynie

W dniu 4.06.2024 uczniowie z klasy 1 d odwiedzili Leśną Zagrodę z Jodłowym Młynem w Starym Dworze. W zagrodzie dzieci uczestniczyły w warsztatach poświęconych tematyce dawnej wsi – codziennemu życiu, pracy i zwyczajom.

Zaczęliśmy od zwiedzania trzech kondygnacji budynku dawnego młyna. Dzieci podczas zwiedzania poznały mechanizm działania odrestaurowanego młyna wodnego, dawne sprzęty, dowiedziały się do czego służyły i w jaki sposób były wykorzystywane. Usiadły do ławek w dawnej klasie szkolnej. Poznały ginące zawody: młynarza, rymarza, szewca, kowala, prząśniczki, tkaczki. Mogły same stworzyć żywy obraz prac wiejskich inscenizując np. młócenie zboża cepami,pozyskiwanie ziaren, ich mielenie, wyrabianie sznurka, tworzenie łapaczy snów. Podczas przerwy smakowały pyszne drożdżówki przygotowane przez właścicieli zagrody. Były też zawody sportowo-wiejskie w toczeniu bali słomy i rzucaniu obreczą do celu. Bardzo dziękujemy panu Jerzemu Więcławskiemu za niezwykłe opowieści, legendy i ciekawostki na temat historii wsi. Wspaniale było przenieść się w  przeszłość i nie tylko zobaczyć ale i dotknąć żywej historii. Wróciliśmy pełni wrażeń i niezwykłych doświadczeń.