Lekcje w Krainie Wygasłych Wulkanów

We wtorek, 26 września 2023 roku uczniowie klas 1 c i 1 d, wzięli udział w zajęciach terenowych w Rezerwacie Wąwóz Myśliborski koło Jawora w ramach projektu „Klasa w terenie”. Obszar rezerwatu znajduje się na Pogórzu Kaczawskim w Krainie Wygasłych Wulkanów na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”.

Podczas wycieczki dzieci miały okazję do praktycznego zdobywania wiedzy i umiejętności przyrodniczych na zajęciach zorganizowanych przez specjalistów z ośrodka edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Maszerując wąwozem, uczniowie słuchali przyrodniczych opowieści pani Moniki, przewodniczki, wnikliwie obserwowali i analizowali cechy indywidualne różnych gatunków drzew. W parach przygotowywali własny zielnik. Z kolei w przejrzystym strumieniu Jawornika obserwowali życie podwodne drobnych organizmów. Na trasie wędrówki można było podziwiać rzadki gatunek paproci podlegający ochronie gatunkowej zarówno w Polsce, jak i większości krajów Europy, czyli języcznik zwyczajny o pięknych, charakterystycznie wydłużonych i całobrzegich, zimotrwałych liściach. W wąwozie znajduje się największe stanowisko języcznika zwyczajnego na Dolnym Śląsku, roślina ta jest wyjątkową osobliwością florystyczną. Była też wspinaczka na Elfią Skałę, niektóre dzieci zauważyły nawet kilka Elfów, kryjących się za rozłożystymi dębami. Po wyczerpującym obcowaniu z przyrodą dzieci zjadły pyszny obiad w restauracji „Kaskada”, jednomyślnie przyznając lokalowi tysiąc gwiazdek. Resztę wycieczki spędziły na terenie CEEiK Salamandra, gdzie podziwiali ogromną kamienną rzeźbę salamandry, woliery dla bocianów, przekrój drzewa, dzięki któremu chłopcy mogli policzyć jego wiek. Na tablicach edukacyjnych porównali rozpiętość skrzydeł bociana ze swoją, zobaczyli przeróżnej wielkości domki dla owadów oraz przeszli ścieżkę zdrowia.

Wyprawę do Myśliborza wszyscy uczestnicy uznali za bardzo udaną. Warto było poznać to ciekawe miejsce i pobyć ze sobą poza szkolnymi ławami. To była niezwykle udana lekcja w terenie!

Wychowacy klas: Anna Jaruga i Justyna Kaczmarek