Rekrutacja do szkół i przedszkoli – informacje dla rodziców i opiekunów prawnych

20 lutego 2023 r. rusza elektroniczna rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych
i przedszkoli na rok szkolny 2023/2024.

Na stronie internetowej www.brzegdolny.pl oraz na stronach placówek oświatowych gminy Brzeg Dolny umieszczony zostanie link do elektronicznej rekrutacji. Rodzice/prawni opiekunowie, którzy korzystają z komputera i Internetu proszeni są o wypełnienie w systemie informatycznym wniosku o przyjęcie dziecka, wydrukowanie wypełnionego wniosku i po podpisaniu, złożenie go w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru. Osoby, które nie korzystają z komputera i Internetu mają możliwość wypełnienia i wydrukowania wniosku o przyjęcie dziecka w każdej placówce oświatowej, do której prowadzony jest nabór elektroniczny. Pracownicy szkół/przedszkoli pomogą w prawidłowym wypełnieniu wniosku.

Rekrutacja do przedszkoli

W rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 uczestniczą dzieci zamieszkujące na terenie gminy Brzeg Dolny, które w roku szkolnym 2022/2023 nie uczęszczały do publicznych przedszkoli  lub chcą zmienić placówkę. Kandydaci zamieszkali poza terenem gminy Brzeg Dolny mogą być przyjęci do przedszkola po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami.

Rodzicie lub opiekunowie dzieci, które uczęszczają w roku szkolnym 2022/2023 do gminnych placówek oświatowych i kontynuują pobyt, wypełniają wniosek o kontynuację
do 10 lutego 2023 r. i składają w swoim przedszkolu.

Przydział dzieci do konkretnych oddziałów przedszkolnych nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja grup przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną
i przyjętych w rekrutacji do przedszkola.

Uwaga rodzice dzieci 6-letnich!

Dzieci 6–letnie (rok urodzenia 2017) w roku szkolnym 2023/2024 są objęte obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się 1 września 2023 r. z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

Dzieci w wieku 3, 4 oraz 5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Do przedszkoli mogą uczęszczać dzieci, które ukończyły 2 i pół roku, ale w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Ważne informacje rekrutacyjne

Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w przedszkolu i szkole  prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.

Rodzice/prawni opiekunowie mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do maksymalnie trzech wybranych przedszkoli/szkół w placówkach, które prowadzą rekrutację dzieci
z określonego rocznika.

Rodzice/prawni opiekunowie układają listę wybranych placówek według swoich preferencji w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej. Przedszkole/szkoła umieszczona na liście preferencji na pierwszej pozycji nazywana jest przedszkolem/szkołą pierwszego wyboru.

Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów. Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna w każdym przedszkolu/szkole powołana przez dyrektora placówki.

Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.

Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu/szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane.

Uwaga! Ważne daty

20.02.2023 – 03.03.2023 – rekrutacja elektroniczna do szkół i przedszkoli

10.03.2023 – 17.03.2023 – rodzice/opiekunowie dostarczają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu/szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane

20.03.2023 – publikacja list przyjętych

04.05.2023 – 12.05.2023 – rekrutacja uzupełniająca, która odbędzie się w przypadku wolnych miejsc w placówkach oświatowych, które prowadzą rekrutację na rok szkolny 2023/2024.

Nasze szkoły i przedszkola – gdzie szukać?

Rekrutacja prowadzona jest do następujących szkół i przedszkoli:

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 – os. Warzyń

– klasy pierwsze – rekrutacja do szkół podstawowych

grupy przedszkolne: 3-latki, 4-latki, 5-latki, 6-latki zerówka – rekrutacja do przedszkoli

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 – Stare Miasto

– klasy pierwsza – rekrutacja do szkół podstawowych

–  grupy przedszkolne 3-latki, 4-latki, 5-latki, 6-latki zerówka – rekrutacja do przedszkoli

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 – os. Fabryczne

– klasy pierwsze – rekrutacja do szkół podstawowych

– 6-latki zerówka – rekrutacja do przedszkoli

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Pogalewie Wielkim – rekrutacja prowadzona będzie poprzez zapisy osobiste w sekretariacie

– klasa pierwsza – rekrutacja do szkół podstawowych

– grupa przedszkolna 3-5-latków, 6-latki zerówka – rekrutacja do przedszkoli

Przedszkole Samorządowe nr 1

– 3-latki, 4-latki, 5-latki – rekrutacja do przedszkoli

Przedszkole Samorządowe nr 3

– 3-latki, 4-latki, 5-latki, – rekrutacja do przedszkoli

Rekrutacja do grup 4-5 latków będzie prowadzona w przypadku posiadania wolnych miejsc.

Małgorzata Bołdyn

Urząd Miejski w Brzegu Dolnym