Wycieczka do Wrocławia klasy IIa i IIIb

We wtorek 6 czerwca 2023 roku klasa II a i III b udała się na wycieczkę do Wrocławia, aby wziąć udział w lekcji muzealnej przygotowanej przez przewodniczki z Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Klasa II a podążała ,,Śladami wrocławskich krasnali”, których we Wrocławiu jest już ponad 900, nikt dokładnie nie wie ile ich jest, ponieważ ta  liczba zmienia się z dnia na dzień. Krasnale zamieszkują we wszystkich częściach miasta. Pierwszym krasnalem, którego uczniowie spotkali to Turysta, który znajduje się przy punkcie Informacji Turystycznej. Kolejny to Życzliwek – obok fontanny, następny to Śpioch – broniący wejścia do podziemnego miasta krasnali, kolejni to trójka niepełnosprawnych krasnali, czyli Głuchak, Ślepak i W-Skers. Następny to Słupnik – na słupie lampy i wielu innych. Na końcu zajęć ostatnim krasnalem był Papa Krasnal – sprawujący rządy nad wszystkimi krasnalami.

Klasa III B odbyła wycieczkę szlakiem legend wrocławskiego rynku. Wycieczka ta miała na celu zgłębienie historii i legend związanych z jednym z najważniejszych miejsc we Wrocławiu.

Przygoda rozpoczęła się przed pomnikiem Aleksandra Fredry, gdzie dzieci spotkały się z panią przewodniczką, która opowiedziała im o historii Rynku i jego znaczeniu dla miasta. Dowiedziały się, iż Rynek ten jest jednym z największych rynków w Europie i ma ponad 700 lat historii.

Uczniowie dowiedzieli się co stało się  z najwyższą wieżą we Wrocławiu, słuchając legendy związanej z kościołem św. Elżbiety.  Z zaciekawieniem słuchali jak powstała miejska waga, kto pojawia się w nocy na Mostku Pokutnic,  jak powstały dwie średniowieczne kamieniczki Jaś i Małgosia i kto straszy w kamienicy „Pod złotym psem”. Na koniec przewodniczka opowiedziała ciekawostkę na temat Piwnicy Świdnickiej I rozdała dzieciom widokówki z wrocławską fontanną „Niedźwiadek”.

Lekcja historii była bardzo udana, dzieciom podobała się jej forma. Może zechcą wrócić jeszcze raz w to miejsce, aby poznać  więcej mrocznych i tajemniczych miejsc wrocławskiego Rynku? Na zakończenie wycieczki z okazji Dnia Dziecka uczniowie mogli pójść do restauracji McDonalds, gdzie sprawdzali swoje umiejętności dokonywania obliczeń pieniężnych i zamówili swoje ulubione zestawy. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły najedzone i zadowolone.