Wycieczka przyrodniczo – turystyczna

W dniu 22.10.2022 grupa turystów z PTTK Oddział Brzeg Dolny wraz z uczniami z klasy 3 d wyruszyła na wycieczkę do Krainy Wygasłych Wulkanów.

Na początek odwiedziliśmy Ośrodek edukacyjny Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”. Pani Monika – przewodnik i pracownik „Salamandry” ugościła nas w ośrodku i przeprowadziła ciekawe warsztaty przyrodnicze w pracowni pełnej dzikich zwierząt. Kolejny etap to wyprawa w teren do Małych Organów Myśliborskich, czyli wnętrza dawnego wulkanu z charakterystycznymi słupami bazaltowymi. Okazało się, że wcale nie są takie małe. Kolejna trasa prowadziła już do wąwozu. Wąwóz Myśliborski jest niezwykle malowniczym 4,5 kilometrowym szlakiem położonym na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy w Górach Kaczawskich. Ścieżka przyrodnicza została poprowadzona po „najpiękniejszym odcinku doliny rzeki Jawornik”. O tej porze roku wygląda bardzo malowniczo i bajecznie. Można w nim zobaczyć wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, a Wojtek znalazł nawet łuskę naboju z czasów drugiej wojny światowej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy kościół Pokoju w Jaworze. To prawdziwa perła wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wszystkich oczarował swoim niezwykłym wnętrzem, o konstrukcji szachulcowej, balkonami, których parapety zdobi 200 obrazów ilustrujących Stary i Nowy Testament oraz pejzażami z zamkami i tarczami heraldycznymi.  To był udany wyjazd i doskonała lekcja przyrody i unikatowej sztuki.