Zielona szkoła w Świeradowie Zdroju

Zielona szkoła w Świeradowie Zdroju – to spotkanie z górami, czystym powietrzem nasyconym radonem i zapachem leśnego igliwia oraz mnóstwem pięknych, edukacyjnych ścieżek. Pierwszego dnia po rozpakowaniu bagaży i zjedzeniu obiadu poszliśmy na spacer po uzdrowisku Świeradów Zdrój. Pani Ula , która została opiekunem naszej grupy oprowadziła nas po mieście.

Opowiadała o historii miasta, pokazywała zabytkowe budynki sanatoryjne. Zwiedziliśmy Dom Zdrojowy, spróbowaliśmy wody leczniczej w pijalni wód i zjedliśmy pyszne gofry. Następnego dnia wyruszyliśmy pieszo na ścieżkę turystyczną „Przygoda w górach” i trzymając się czarnego szlaku dotarliśmy do wieży widokowej Sky Walk. W rzeczywistości wydaje się jeszcze większa niż na zdjęciach, a dokładnie ma 62 m. Ale nie wchodziliśmy na nią, bo już czekał na nas obiad. A po obiedzie kolejna wycieczka do Stacji Kultury. To była niezwykła przygoda, prawie jak w Harrym Poterze. Bardzo podobały się również makiety przedstawiające fragmenty linii kolejowych i poruszające się po nich pociągi z wagonami. Znów wróciliśmy pełni wrażeń. Trzeciego dnia zdobyliśmy pieszo górę Zajęcznik o wysokości 595m n.p.m. Po drodze obserwowaliśmy florę Gór Izerskich. Rozróżnialiśmy szyszki drzew iglastych. Szukaliśmy porostów, rozróżnialiśmy krzewinki. Bardzo ciężko się szło na górę ale dotarliśmy tam wszyscy z łupkami w kieszeniach. Na górze chwilę odpoczęliśmy w promieniach słońca. W drodze powrotnej wędrowaliśmy interaktywną ścieżką dydaktyczną, na której wiele się dowiedzieliśmy o roślinach i zwierzętach izerskiego lasu. Po kolacji odbył się turniej bowlingowy –najbardziej popularna gra w kręgle. Rozgrywki toczyły się w dwóch kategoriach: indywidualnej, w grupach. To był dzień pełen emocji! Czwartego dnia poszliśmy w kierunku Izerskiego Stogu ( 1107 m.n.p.m.) i przejechaliśmy się gondolą do schroniska na Stogu Izerskim. Z gondoli roztaczały się przepiękne widoki. Zastanawialiśmy się, czy można było zobaczyć Brzeg Dolny? Zwiedziliśmy schronisko popijając gorącą czekoladę. Po południu skorzystaliśmy z groty solnej. Dzień zakończyło ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz zabawami ze śpiewem. Czas na zielonej szkole zleciał nam bardzo szybko i trzeba było już wracać do domu. Wycieczka okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację zespołu klasowego. Wyjazd był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. W naszej pamięci pozostaną wspomnienia i niezapomniane wrażenia z pobytu w górach.

Uczniowie 3 d

wraz z panią Anią i Panią Krysią