Informacja o rowerach

Dyrektor ZSP1 w Brzegu Dolnym, w świetle wczorajszego zdarzenia w trakcie którego potrącony został uczeń drugiej klasy, jadący do szkoły na rowerze, przypomina, że dzieci w wieku do lat 10, nie posiadający karty rowerowej, nie mają prawa poruszać się na rowerze, hulajnodze, rolkach bez opieki rodziców/ opiekunów. Na terenie szkoły (podwórko, boisko) obowiązuje zakaz używania tych pojazdów. Uczniowie, którzy przyjadą do szkoły na rowerze, hulajnodze pod opieką rodziców, w świetle obowiązujących przepisów, również pod ich opieką powinni udać się do domu. Pojazdy uczniów, którzy nie będą przestrzegać obowiązujących na terenie szkoły zasad będą im odebrane i zwrócone rodzicom po telefonicznym powiadomieniu.

W sytuacji nagminnego niedostosowania się do powyższych zaleceń, zagrażającego zdrowiu i bezpieczeństwu pozostałych uczniów dyrektor szkoły powiadomi komendę policji.

Dziecko na rowerze – poradnik dla rodziców

Jazda na rowerze sprawia dzieciakom nie tylko masę frajdy, ale też wspomaga ich rozwój. Podczas poruszania się jednośladem twoja pociecha musi skoordynować różne rodzaje ruchu, utrzymać równowagę, a przy tym nie stracić orientacji. To odpowiedzialne zadanie rozwija zdolność koncentracji, siłę mięśni i wytrzymałość. Na dodatek rower to tani i przyjazny środowisku środek transportu. Często dzieci same z siebie wyrażają chęć dojeżdżania samodzielnie do szkoły. Z tego artykułu dowiesz się od jakiego wieku jest to możliwe i jak przygotować na to siebie i dziecko, tak by droga do szkoły była bezpieczna.

W tekście:

Od ilu lat dziecko może samo jeździć na rowerze do szkoły?

Kiedy twoja pociecha jest gotowa na to, by samodzielnie dojeżdżać rowerem do szkoły, zależy od waszej indywidualnej sytuacji. Najpierw ty powinnaś realistycznie ocenić pewność z jaką porusza się twoje dziecko jednośladem. Najlepiej znasz swoją latorośl i wiesz jakie umiejętności posiada i czy jest w stanie wystarczająco się skoncentrować, by bezpiecznie nawigować w ruchu drogowym.

Maluchy postrzegają ruch drogowy inaczej niż dorośli. Dlatego też krytycznie oceń zdolności swojej pociechy. Twoje dziecko jest gotowe samodzielnie dojeżdżać na rowerze do szkoły, jeśli opanowało bezbłędnie następujące umiejętności:

  • Utrzymuje pewnie równowagę na rowerze – nawet podczas zakrętów
  • Hamuje na czas i z zachowaniem odpowiedniej odległości. Jest w stanie dobrze oszacować drogę hamowania
  • Bez problemu trzyma się swojego pasa ruchu
  • Podczas jazdy twoja pociecha jest w stanie obejrzeć się za siebie, i mimo tego manewru, dalej utrzymać stały i prosty tor jazdy
  • Pewnie prowadzi rower podczas trzymania tylko jednej ręki na kierownicy – ważne przy sygnalizowaniu zamiaru skrętu
  • Potrafi przewidzieć różne sytuacje na drodze
  • Zna i stosuje podstawowe zasady ruchu drogowego (zatrzymuje się przy znaku stop, wie jak zachować się na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, zna zasadę prawej ręki)
  • Posiada kartę rowerową.

Jeśli twoje dziecko spełniło wszystkie te warunki, będzie teoretycznie gotowe, by samodzielnie dostać się do szkoły na rowerze.

Zanim to nastąpi powinnaś jednak krytycznie ocenić ruch na trasie do szkoły swojej pociechy. Weź pod uwagę, czy na drodze do szkoły jest duże natężenie ruchu? Czy Twoje dziecko musi przejechać przez wiele skrzyżowań lub czy trasa jest bardzo skomplikowana?  Te przeszkody sprawiają, że droga może być niebezpieczna. Dlatego weź je pod uwagę, by twoja pociecha mogła dotrzeć cało z domu do szkoły.

W Polsce dzieci od 10 roku życia mogą poruszać się samodzielnie na rowerze po drogach publicznych, jednak koniecznym warunkiem jaki należy spełnić jest posiadanie karty rowerowej. Jej brak podczas kontroli policyjnej może wiązać się z wystawieniem mandatu.