Jak przetrwać zdalne nauczanie ;) – materiał dla rodziców

Jak przetrwać zdalne nauczanie;)

RODZICU:

  1. Czy wiesz ile czasu Twoje dziecko spędza przed komputerem i smartfonem? Kontroluj ten czas – możesz skorzystać w tym celu z pomocnych i bezpłatnych aplikacji tj. np. Family Link.
  2. Motywuj dziecko do wspólnych popołudniowych aktywności, np. Zadbaj o codzienny spacer, wspólne przygotowanie deseru, kolacji, układanie puzzli, gry planszowe.
  3. Ustalcie codziennie godzinę, w której każda osoba w rodzinie nie będzie korzystała z urządzeń elektronicznych, wyłączcie również telewizor – rozmawiajcie.
  4. Zamiast dawać dziecku telefon, tablet bądź komputer w ramach tzw. „Uspokajacza”, bądź z nim i pokaż dziecku, jak mądrze z tym urządzeń korzystać– internet ma przecież wiele dobrych i wartościowych stron/aplikacji.
  5. Czy wiesz co robi w sieci Twoje dziecko? – w jakie gry gra, z kim nawiązuje kontakt, z jakich korzysta aplikacji, jakie strony odwiedza. Czy wyrażasz na to zgodę? Kontroluj aktywność dziecka w sieci np. przy pomocy aplikacji Family Link.
  6. Wprowadź zasadę – zasypiania bez smartfonu przy łóżku – a najlepiej, aby na noc pozostawał poza pokojem dziecka. Podobnie mogą zachować się inni domownicy, aby dziecko wiedziało, że wszyscy się z nim solidaryzują w tym zakresie i odkładają telefony komórkowe w wyznaczone do tego specjalne miejsce w domu.
  7. Ustalcie czas bez telefonu– np. przy wspólnym posiłku, na spacerze.
  8. Możliwość korzystania z telefonu komórkowego przez dziecko nie powinna być ani nagroda, ani karą. W ten sposób smartfon staje się dla niego jeszcze bardziej atrakcyjnym i wartościowym przedmiotem. A nie taki ma być cel ograniczenia jego użytkowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę:

Przydatne strony:

Polskie Centrum Programu Safer Internet – www.saferinternet.pl

Saferinternet.pl – projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.

Telefony prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – znajdziesz na stronach: www.116111.pl oraz www.800100100.pl.

Pomoc w sieci w zakresie bezpieczeństwa i nielegalnych treści: www.dyzurnet.pl

https://www.saferinternet.pl/mapa_strony.html?setlng=pl

Autor: Aleksandra Charlęża-Gniewaszewska, Wioletta Biedrzycka, Sybilla Chamuczyńska