Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, którego powodem jest obecność dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze (niepełnosprawność intelektualną), cechy dysmorfii (zmiany w wyglądzie) oraz  wiele zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu.

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem, które obchodzone jest corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W Polsce po raz pierwszy święto to obchodzone było w 2006 roku. W chwili obecnej wiele polskich szkół, przedszkoli i wszelkiego rodzaju instytucji przyłącza się do akcji.

A dlaczego właśnie 21 marca? Otóż data nie jest przypadkowa, wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Ludzie na całym świecie uważają ten dzień za szczególny organizując wiele imprez lokalnych, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wady genetycznej jaką jest zespół Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą oraz integracja z nimi.

Zachęcamy również Ciebie do zjednoczenia się z osobami z zespołem Downa poprzez włożenie w dniu 21 marca (w tym roku jest to niedziela) dwóch kolorowych skarpetek ubranych nie do pary, wykonanie zdjęcia w kolorowych skarpetkach (samych stóp) i przesłanie na adres m.kochmanska@brzegdolny.edu.pl. Część nadesłanych zdjęć znajdzie się na stronie internetowej szkoły. Z góry dziękujemy za przyłączenie się do akcji!

Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, akceptację, szacunek i wsparcie dla osób z zespołem Downa – wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów.

Zachęcamy do poznania 8 niezwykłych osób, które opowiadają o swoich pasjach, marzeniach i życiu z dodatkowym chromosomem:

– Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani. Nie bój się kochać inaczej – Światowy Dzień Zespołu Downa 2020.

Magdalena Kochmańska

Aleksandra Kozakiewicz